Jaromír Kačer - profil

kameraman dokumentu Rok konopí - Year of Mari©huana

nar. 1961 v Praze

Jaromír Kačer vystudoval katedru kamery na pražské FAMU, kde spolupracoval na školních snímcích Lichá směna (režie K. Snop), Tatínek neprotestoval (režie J. Suchý), vizuálně nápaditém dramatu Vlček (režie Z. Tyc) i ojedinělém kameramanském exkursu do světa animace (výtvarná spolupráce M. Pavlátová) – snímku Tady. Do světa celovečerního hraného filmu  vstoupil v roce 1989 obrazově pozoruhodnou černobílou baladou Vojtěch řečený sirotek režiséra Zdeňka Tyce, který se řadí mezi nejvýraznější filmy konce minulého století.
    Po ukončení studií pracoval v Laterně Magice, kde se chopil filmově trikové složky představení Mínotaurus a dále pak působil v dokumentárním i hraném filmu.  
    S dokumentaristkou Janou Ševčíkovou natočil filmy Jakub, Svěcení jara – Min Tanaka, Starověrci i nejnovější snímek Gyumri, který v roce 2008 získal cenu CULT pro nejlepší dokumentární film v sekci L'Altro Cinema na festivalu v Římě.  V současné době vzniká časosběrný film s pracovním názvem Opři žebřík o nebe.
    S režisérem Jaroslavem Hyklem je spolupodepsán pod hudebním filmem Archa Noemova, pohádkou ze současnosti Róza strážné strašidlo a výtvarně stylizovaným dokumentem J.Váchal - Magie dřevorytu.  Za zmíňku stojí též obrazový průvoce Pražský hrad krok za krokem a Císař Karel IV. a též dlouhodobější práce na značné části dokumentárního seriálu Putování za vínem.
    Víc než zajímavostí je práce na česko-rakousko-madarsko-slovinské koprodukční trilogii Gustav Mahler v režii Pavla Kačírka, kde poloha vyprávění balancuje mezi výpravným historickým filmem a dokumentárním hledání po stopách velikána. Film Akta Krajina se pak zaobírá rozporuplným osudem českého botanika, vlastence a politika.
    S Ivanem Vojnárem  natočil dokumenty V zahradě a Herci a v roce 1997 snímal i jeho celovečerní hraný film Cesta pustým lesem, který získal nejvyšší ocenění na kameramanském festivalu v Barceloně.
    Na filmu Sentiment v režii Tomáše Hejtmánka, který vznikl ze setkáním s legendou české kinematografie Františkem Vláčilem, snímal jeho exteriérovou a reálovou část.
    Stál též za kamerou u televizních dětských filmů Archa pro Vojtu a Bubu -Vánoční příběh režisérky Moniky Elšíkové.
    V režii Jiřího Fiedora snímal i koprodukční čeko-italský dokument Bohemia mia.
    Zatím poslední celovečerní film Pouta režiséra Radima Špačka pak získal v roce 2011 pět Českých lvů včetně kamery.
 

<<zpět na stránku Tvůrčí tým

Mediální partneři:
českénoviny.cz filmserver.cz METROPOLIS - metropolis.cz musicserver.cz Proti šedi - protisedi.cz RESPEKT - respekt.cz A2 - advojka.cz Fleveo - fleveo.cz Magazín Legalizace - magazin-legalizace.cz.cz konopijelek.cz

Mapa stránek

Na filmu spolupracovali: Aerofilms, I/O Post, Bystrouška

Rok konopí - Year of Mari©huana

Twitter Youtube